Duru

1200x630bb

İnsanın kendi yaşamı ve tercihleriyle ilgili net ve duru bir bakışa sahip olması, bu bakışı gündelik hayat karmaşasında tüm açıklığıyla koruyabilmesi, şartlar gerektiğinde savunabilmesi, savunurken bu bakışı bulandıracak öfke dışavurumlarından kaçınabilmesi kolay değil.

Kolay olmayan bu bütünün ilk parçasında, yaşam ve tercihlerle ilgili kendine net ve duru olabilmekte bilinçaltımız dev bir rol oynuyor. Bunu destekleyen bir sürü kişisel gelişim, psikoloji, metafizik tarzı kitaplar var.

Ama bunların ötesinde ve bence bunlardan daha da etkileyici ve ikna edici olan Shakespeare’in bir dizesinde, Einstein’in bir lafında, kapağını sıcak bulup aldığım pek de blinmeyen bir yazarın aslında edebiyatı önceliklendirerek yazdığı kıyı köşe bir romanda bu yazdığıma dair bulduklarım. Bu kimisi mekansal kimisi zamansal olarak uzak insanların aklından ve kalbinden benzer şeylerin geçmiş olması, bunu deneyimlemiş olmaları.

Rosalie Blum da bunun film versiyonu. Hem bitişinde sıcak hisler veren bir film ihtiyacı duyarsanız hem de yaşamımız tercihlerimiz konularında “ben bilirim” şeklinde rahatsız edici bir iddiası olmadan yumuşak bir yaklaşım izlemek isterseniz çok seveceksiniz.

maxresdefault

Sevgiler.

Duru” için 2 yorum

  1. Tesadüfen keşfettim blogunuzu. Çok samimi, keyifli… İş yaşamının yoğunluğunda gözden kaçırılmış güzel bir film buldum sayenizde. Çok teşekkür ederim.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s